Piece Pleszew mają wpływ na powstawanie smogu

Ogrzewanie domu złej jakości węglem

Przedstawione wyniki badań przeprowadzone przez Instytut Ekonomii Środowiska podają, że 70% domów ogrzewanych jest za pomocą węgla spalonego w kotłach i kominkach. Polska jest liderem w Europie pod względem złej jakości powietrza. Naszymi głównymi problemami są wysokie stężenia pyłu oraz benzopiren, który jest substancją rakotwórczą. Podstawowym źródłem tych pyłów jest tzw. „niska emisja”, czyli spalanie w domowych kotłach i piecach złej jakości opału.

Stare domowe piece Pleszew

Główny problem nie leży w ilości używanych przez mieszkańców kotłów węglowych, ale przede wszystkim w ich jakości. Polacy głównie używają kotłów zasypowych, większość z nich ma ponad 10 lat, a więc są urządzeniami mocno wyeksploatowanymi. Emitują znacznie więcej zanieczyszczeń. Piece Pleszew zasypowe charakteryzują się wysokimi wskaźnikami emisji benzopirenu i pyłu.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych węglem jest ciągle najtańszą opcją, ale niestety kotły na zwykły opał mają bardzo dużo wad: ciągły dozór, wymagają stałej opieki i konieczności zapewnienia miejsca na popiół i opał. Najgorsze, że ma ogromnie zły wpływ na nasze zdrowie i całe środowisko. Wyjątkiem są piece Pleszew 5 klasy, które znacząco ograniczają wpływ ogrzewania na tworzenie smogu.

Piece Pleszew 5 klasy

Są to urządzenia, które bardzo dokładnie spełniają wymagane normy. Podstawą jest poziom wydzielanych przez nie spalin, ale również istotna jest sprawność kotła.

Żeby w piecach opalanych ekogroszkiem, można było osiągnąć 5 klasę kanały spalinowe muszą być tak opracowane, by pył po spaleniu opału mógł osadzać się wewnątrz kotła. W tym celu stosowane są wyspecjalizowane struktury wielociągowe – wielokrotnie zmieniające kierunek cyrkulacji spalin. Piece Pleszew 5 klasy wymagają więc czyszczenia od góry, a osad po czyszczeniu usuwany jest poprzez drzwiczki usytuowane z lewej lub prawej strony tylnej części wymiennika kotła. Innym typem pieca 5 klasy jest kocioł z poziomymi kanałami konwekcyjnymi, dzięki którym jest możliwość czyszczenie go od przodu.

Anuluj odpowiedź