Efektywne ogrzewanie domów jednorodzinnych czyli jak oszczędnie ogrzewać budynek ?

Wiecie, że ogrzewanie stanowi około 70% rocznych kosztów utrzymania budynku. Wydatki mogą zależeć od izolacji cieplnej oraz rodzaju paliwa i sprawności kotła.

paliwo

Jaki surowiec do ogrzewania domu najlepiej wybrać ?

Do najtańszych należą paliwa stałe: węgiel, drewno i biomasa. Ich ceny są różne, zależą od wartości opałowej, podaży węgla czy postaci drewna

  • Węgiel kamienny

To popularne paliwo, ponieważ jest dość tanie ale jego palenie przyczynia się do zanieczyszczeń środowiska. Jest najbardziej używanym nieodnawialnym źródłem energii.

Koszty ogrzewania węglem zależą od rodzaju i efektywności instalacji grzewczej oraz od jakości paliwa.

  • Drewno

Jest odnawialnym źródłem energii. Również jest używane jako źródło ciepła pozyskiwane w kominku. Zaleca się palenie drewna bukowego, gdyż jest najbardziej kalorycznym gatunkiem drewna. Pali się miarowo oraz długo się żarzy.

  •  Gaz ziemny

Jeśli jest możliwość podłączenia się do gazu ziemnego, to źródło jest wygodne i średnio drogie.

Nowoczesne Pleszew kotły gazowe są czyste w porównaniu z kotłami na węgiel czy drewno, nie trzeba składować opału i zajmują mało miejsca.

Wysokiej jakości Pleszew kotły

Tanie i oszczędne ogrzewanie budynku jednorodzinnego nie zależy od rodzaju paliwa. Należy pamiętać, że niskiej jakości paliwo w starych kotłach prowadzi do zanieczyszczeń.

Od 2014 roku nowe Pleszew kotły wprowadzane na rynek musza spełniać PN-EN 303–5:2012. Dotyczy ona kotłów grzewczych na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500kW. Norma wyróżnia 3 klas jakości kotłów: klasę 3,4 i 5.

Najlepsze do domów są kotły klasy 5,  ponieważ wydzielają one do środowiska znikome ilości trujących gazów i pyłów więc są ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia.

Instalacja grzewcza to serce każdego budynku dlatego warto już o tym pomyśleć na etapie planowania budowy. A odpowiednie paliwo do naszego kotła w domu znacząco wpłynie na wysokość kosztów jej użytkowania. Także pozwoli zadbać o nasze otoczenie i środowisko.

Jeśli są państwo zainteresowani zapraszamy do skorzystania z usług firmy zaprzyjaźnionej – gorąco polecamy: www.kotly-pl.pl

Anuluj odpowiedź